Erikos Vizbaraitės tiriamasis darbas Transparent  / Permatomas

Tiriamojo darbo pirminis tikslas buvo tyrinėti judesį po vandeniu, tačiau pats vanduo, tiksliau jo patyrimas atvėrė žmogaus fiziologinių, psichologinių bei emocinių būsenų temas, kurios ir tapo tyrimo esme.
“Freediving” (liet. laisvasis nardymas) dėka vanduo tapo ne tik tyrimo tema, bet ir pagindiniu tyrimo dalyviu bei režisieriumi. Patyrimas būnant giliai po vandeniu žingsnis po žingsnio mokė (tokiu būdu, kuris kiekvienam dalyviui yra aiškiausias) kontrolės paleidimo, pasitikėjimo ir atsidavimo procesui.

„Kai esi giliai po vandeniu – atsiriboji nuo viso išorinio pasaulio, lieki tik tu ir vanduo. Ir tuomet išgirsti savo fizinį kūną, visus pojūčius, išgirsti savo mintis – tampi permatomas, kaip ir vanduo. Tada įvyksta magiškas momentas – tarsi išnyksta ribos tarp tavęs ir vandens, sunku nusakyti kur jis baigiasi ir prasidedi tu. Esi laisvas, esi savimi.“  Erika Vizbaraitė

 

 

 

 

 

 

 

Graikiškas terminas “apnea” arba kvėpavimo sulaikymas sausumoje mums labiau asocijuojasi su kvėpavimo sutrikimu, kvėpavimo ligomis arba su oro trūkumu, kuris apsunkina ir užsmaugia, tačiau vandenyje kvėpavimo sulaikymas atveria visai kitą būseną. Pasak Erikos Vizbaraitės vandens apnėjos būsenoje galima pajusti ir meditatyviai išgyventi savosios kasdienybės ir būties transparentiškumą.

„Nėrimas gilyn – tai tarsi kelionė už kasdieninio, fizinio ‘aš‘ trajektorijų, vidinė akistata ir distancija vienu metu.“ Vladas Dieninis

Apnėja, kaip fiziologinė ir psichologinė būsena, tapo šio pristatymo ašimi, nulėmusi patyrimo perkėlimą į judesius, muziką bei vaizdą tiek vandenyje tiek sausumoje. Pasibaigus Bičių tiriamąjam darbui komanda (Erika Vizbaraitė, Dagnė Gumbrevičiūtė,  Audrius Budrys ir Vladas Dieninis) ketina pratęsti ieškojimus bei vystyti naujus kūrybinius darbus.

 

Tiriamojo darbo Transparent  / Permatomas pristatymas
2018.12.04 Tsekh galerijoje

Vanduo neleidžia meluoti ir su vandeniu negalima kovoti. Visa žmogaus jėga ir kontrolė vandeniui yra permatoma. Tiriamojo darbo pristatymas – tai maždaug dviejų mėnesių trukmės Erikos Vizbaraitės ir jos komandos ieškojimų, tyrinėjimų pristatymas, kuris savo formą ir raiškos būdus atrado intensyvaus ir atviro kūrybinio proceso metu.

Apnėja sausumoje

idėja Erika Vizbaraitė
judesys Sigita Juraškaitė, Lina Puodžiukaitė-Lanauskienė, Eglė Nešukaitytė, Erika Vizbaraitė
kostiumas Emilija Einorytė
live kamera Bon Along, projekcija Domas Morkūnas
šviesa Eglė Prokopavičiūtė
garsas Vladas Dieninis

Nuotraukų autorius Audrius Kacelavičius

Apnėja vandenyje

idėjos autorė, judesys Erika Vizbaraitė
kostiumas Emilija Einorytė
montažas Dagnė Gumbrevičiūtė
operatorius Audrius Budrys
muzika Loscil

Nuotraukų autorius Audrius Kacelavičius